Vinařství Holec

Jsme malé rodinné vinařství hospodařící v Dolních Dunajovicích na 3,7ha vinic převážne vlastních, v integrované produkci. Všechny vinice leží v Mikulovské vinařské oblasti. Část vinic je vysazena v letech 2004-2009 cca 1,5ha. Ostatní naše vinice jsou starší a produkují úrodu vysoké jakosti. Pro nás je hodnotou kvalita zpracovávaných hroznú a vína z nich vyrobeného.

Pro jednotlivce i skupiny nabízíme možnost posezení s výkladem a degustací u nás ve sklípku. Rezervujte si včas degustaci pro Vás i Vaše přátele. K posezení ve sklípku se musíte objednat předem, ale během letní sezony můžete přijet na lehkou degustaci a odpočinek ve vinařském dvorku.

Naše vína

Naše vína jsou vyrobena výhradně z vlastní produkce, část hroznů prodáváme jiným odběratelům. Již při řezu keře na jeden tažen se redukuje násada hroznů na keři, který není přetížen a hrozny lépe vyzrávají. Sběr se provádí ručně a vína se vyrábí klasickou metodou (po odkalení moštu a přidání kvasinek). Velká část vinic (2.5ha) leží na jedné z nejlepších viničních tratí Zimní vrch, proto klademe velký důraz na tvz.terroir nejlepších vinic (poloh)

Cuvée

Naší specializací a srdeční záležitostí  je výroba cuvée vín. Název cuvée [kyvé] pochází z francouzštiny a označuje tak směs vín dvou a více odrůd. Tímto způsobem vznikají nová vína z již vynikajících odrůdových vín.  Každý vinař tímto způsobem může docílit a částečně zvýraznit  vůni a chuť finálního cuvée .Některá cuvée vznikají z hotových vín a  jiná cuvée vznikají už ve vinici kdy se hrozny společně sbírají a lisují.

Cuvée Klára – Muškát moravský a Ryzlink rýnský
Cuvée Zimní vrch –  Chardonnay a Sauvignon
Cuvée Somer rosé – Cabernet sauvignon a Merlot
Cuvée Rosé – Zweigeltrebe, Cabernet sauvignon, Rulandské modré a Svatovavřinecké
Cuvée Somer – Cabernet Sauvignon a Merlot
Cuvée Red   –  Zweigeltrebe , Cabernet sauvignon, Merlot

Pěstujeme tyto bílé odrůdy

CHARDONNAY

je samostatný kultivar burgundského bílého, nese název vesničky z Francie, odkud pochází. Dává víno vyšší jakosti než burgundské bílé, je plnější, aromatičtější, s jemnou harmonií.

 

Základní charakteristika vína
Zelenožlutá až nazlátlá barva, z chladnějších klimazón bývá vůně po zelených jablkách s příměsí akátu, ve vyzrálejším víně je cítit med a lískové oříšky, v chuti minerální křemenný charakter vína. Z teplých klimazón mango, smetanu, banán, ananas, žlutý meloun. Víno je vždy velmi plné, někdy v mládí s výraznějšími kyselinami.

AURELIUS
novošlechtění révy vinné, vzniklo na Šlechtické stanici Perná křížením odrůd Neuburské x Ryzlink rýnský. Vyznačuje se dobrými výnosy, přírodním zbytkovým cukrem a vysokou kvalitou. Víno je harmonické, s přiměřenými jemnými kyselinami, je plné, výrazné chuti s jemnou charakteristickou vůní.

Základní charakteristika vína
Zelenožlutá barva, vůně podobná Ryzlinku rýnskému, ale intenzivnější, kdoulově-lipová, víno až mohutné, harmonické, mírně kořenité.

Müller Thurgau

Odrůda má ve Švýcarsku název Riesling x Silvaner podle domněle provedeného křížení mezi těmito odrůdami, které uskutečnil prof. Herrmann Müller, původem ze švýcarského kantonu Thurgau, v roce 1882 ve Výzkumném a šlechtitelském ústavu v Geisenheimu v Německu, kde tehdy vyučoval botaniku.

Muškát moravský

Vzhledem k tomu, že pro naše vinařské oblasti nebyla žádná dostatečně vhodná odrůda s muškátovým aroma ve víně, pokusil se ing. V. Křivánek ve Šlechtitelské stanici v Polešovicích zaplnit tuto mezeru křížením odrůd Muškát Ottonel x Prachttraube a jeho záměr se podařil.

Neuburské

Pochází z Rakouska, kde se pěstuje pod názvem Neuburger a o jeho vzniku se vypráví, že réví této odrůdy bylo v šedesátých létech 19. století vyplaveno Dunajem na břeh u Oberarnsdorfu v oblasti Wachau.

Pálava

Odrůda byla vyšlechtěna ing. J. Veverkou ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích a později v Perné křížením odrůd Tramín červený x Müller Thurgau.

Rulandské bílé

Název Rulandské je anachronismus, který vznikl nepochopením a z neznalosti ampelografických realit v roce 1993, kdy bylo Burgundské bílé přejmenováno na Rulandské bílé.

Rulandské šedé

Původní francouzský název Pinot gris, v Itálii Pinot grigio, v Německu Ruländer podle obchodníka vínem J. S. Rulanda, který rozšiřoval odrůdu ve Falci. Někdy se v Německu setkáváme s označením suchých vín jako Grauburgunder a vín se zbytkem cukru jako Ruländer.

Ryzlink rýnský

Pěstování Ryzlinku rýnského se dá doložit v Německu od roku 1435. Odrůda však nebyla příliš oblíbena a pěstovala se jen ve směsi s jinými odrůdami, kdy nemohly vyniknout její jedinečné vlastnosti hlavně proto, že hrozny této pozdní odrůdy bývaly sklízeny spolu s ostatními příliš brzy.

Ryzlink vlašský

Původ je zatím neznámý a k Ryzlinku rýnskému nemá žádný příbuzenský vztah. Je nejvíce rozšířen v jihovýchodní Evropě, v severní Itálii, Maďarsku, Slovensku, Rakousku a u nás.

Sauvignon

Pravděpodobně pochází z francouzského regionu Bordeaux nebo z oblastí na Loiře. Nové genetické poznatky ukazují na to, že vznikl asi ze samovolného křížení mezi odrůdami Chenin blanc x Tramín.

Veltlínské zelené

S velkou pravděpodobností pochází z Rakouska, jak nasvědčuje kdysi užívaný název „Mouhartsrebe“ podle vrchoviny Manhartsberg. Rakouský název Grüner Veltliner se užívá až od 18. století.

Pěstujeme tyto červené odrůdy

Cabernet Sauvignon

Původní kabernetovou odrůdou byl Cabernet Franc, který je blízce příbuzný s lesní révou. Přirozeným opylením odrůdou Sauvignon vznikla v současné době módní modrá odrůda Cabernet Sauvignon. Cabernet Franc byl neprávem zatlačen do pozadí.

Dornfelder

Středně raná moštová modrá odrůda. Vznikla křížením Helfensteiner x Heroldrebe (tj. Jakubské x Trolínské) x (Modrý Portugal x Frankovka). Odrůda byla vyšlechtěna ve Zkušebním ústavu pro pěstování révy a ovoce ve Weinsbergu v Německu.

Merlot

Původní francouzská odrůda geneticky blízká Cabernet Franc. Odrůda se v posledních desetiletích rozšířila rychle po celém světě a vína si získala značnou oblibu. Jméno je odvozeno od francouzského názvu ptáka kosa (Merle), který s oblibou ozobává malé bobule z velkých hroznů Merlotu, neboť se zabarvují domodra dříve než u ostatních odrůd v Bordeaux pěstovaných.

Modrý Portugal

Traduje se, že roku 1772 povolal hrabě de Fries na svůj zámek v Bad Vöslau u Vídně několik vinařů z okolí a předal jim svazky réví odrůdy, které dostal od své obchodní agentury v Oportu v Portugalsku.

Svatovavřinecké

Ve Francii se nazývá Saint Laurent, v Rakousku Sankt Laurent, dnes se nejvíce pěstuje u nás. Genetické analýzy ukazují, že odrůda je příbuzná s odrůdami burgundskými. Odrůda se nejvíce rozšířila se zavedením vysokého vedení révy v Rakousku a u nás, protože byla pro tento způsob pěstování dobře přizpůsobena.

Rulandské modré

Podobně jako Chardonnay je i tato burgundská odrůda velmi rozšířena po celém světě. Nese téměř všude původní francouzský název Pinot noir, v Itálii Pinot nero, v Německu Spätburgunder a v Rakousku Blauer Burgunder, Crni burgundac na Balkáně, Kisburgundi v Maďarsku.

Zweigeltrebe

Odrůdu vyšlechtil ředitel vinařské školy v Klosterneuburgu v Rakousku dr. F. Zweigelt v roce 1922 a o její rozšíření se zasloužil po druhé světové válce dr. Lenz Moser. V současnosti je v Rakousku nejrozšířenější modrou odrůdou a plochy se stále zvětšují.